Hoppa till sidans innehåll

Upplands-/Gästriklands Cupen


Anvisningar för Upplands-/Gästriklands Cupen

Regler för poängberäkning av UG Cupen

UGC1 UKF 8 maj Blev inställd då ingen vind infann sig

UGC2 GSS 29 maj Resultat

UGC3 KOJK 14 aug Resultat

UGC4 ESK 21 aug Resultat

UGC5 NoSS 11 sept, Resultat

UGC6 SiBK 25 sept Resultat

Slutresultat. I klasser med 5 genomförda regattor har en segling med högst poäng borträknats. I övriga klasser räknas alla seglingar (se länk till poängberäkning ovan)

  Opti Grön   UGC2 UGC3 UGC4 UGC5 UGC6 Tot
1 Oliver Hallström SiBK x10 1 10 1 1 13
2 Love Engström KOJK x10 10 1 4 10 25
3 Holger Lundvik SaSS 1 x10 10 10 10 31
4 Emil Attoff UKF x10 10 10 10 2 32
5 Ville Liebschner NoSS x10 10 10 2 10 32
6 Folke Röös KOJK x10 10 2 10 10 32
7 Gabriel Etterlin KOJK x10 2 10 10 10 32
8 Hugo Inga SiBK x10 10 10 10 3 33
9 Robin Karlsson NoSS x10 10 10 3 10 33
                 
  Opti Blå   UGC2 UGC3 UGC4 UGC5 UGC6 Tot
1 Axel Wieland SiBK x10 1 1 1 2 5
2 Petter Gahnström NoSS 2 x4 2 2 1 7
3 Junia Winninge KOJK 4 x5 4 4 4 16
4 Filip Mattsson Noss 5 3 x10 10 3 21
5 Joel Andersson KOJK x10 2 10 3 10 25
6 Johannes Vrede UKF 1 x10 10 10 10 31
7 Carl Spinnars NoSS x10 10 3 10 10 33
8 Eskil Söderman UKF 3 x10 10 10 10 33
9 Isac Brygg KOJK x10 10 10 5 10 35
                 
  Laser 4.7   UGC2 UGC3 UGC4 UGC5 UGC6 Tot
1 Astrid Engdahl Lundberg NoSS - - - 1 2 3
2 Amanda Wieland SiBK - - - 4 1 5
3 Alexander Storgård SSG - - - 4 3 7
                 
  Laser R   UGC2 UGC3 UGC4 UGC5 UGC6 Tot
1 Emelie Nordin KOJK x4 2 2 2 1 7
2 Per-Olof Lindqvist SiBK 3 x9 3 3 3 12
3 William Eklund-Ekström SiBK 2 x9 9 1 2 14
4 Pontus Nilsson KOJK x9 4 9 4 4 21
5 Samuel Ryberg KOJK x9 3 1 9 9 22
6 Fredrik Svensson KOJK x9 1 9 9 9 28
7 Alexander Persson SiBK 1 x9 9 9 9 28
8 William Lindqvist SiBK 5 x9 9 9 9 32
                 
  E-jolle   UGC2 UGC3 UGC4 UGC5 UGC6 Tot
1 Johannes Vrede UKF - - 1 1 - 2
                 
  A-Kanot   UGC2 UGC3 UGC4 UGC5 UGC6 Tot
1 Eskil Söderman UKF - - 1 - 1 2
                 
  RS Feva   UGC2 UGC3 UGC4 UGC5 UGC6 Tot
1 Rasmus Söderman UKF 2 - 2 4 3 11
1 Nils Atthof UKF 2 - 2 4 3 11
2 Erik Wahlberg GSS 1 - 10 1 1 13
2 David Wahlberg GSS 1 - 10 1 1 13
3 Wilhelm Alness USS 10 - 1 3 2 16
3 Ebba Ettemo USS 10 - 1 3 2 16
4 Clara Sörensen UKF 10 - 3 8 4 25
4 Laura Homuth UKF 10 - 3 8 4 25
5 Ture Lundvik SaSS 4 - 10 6 5 25
6 Elin Tagesson GSS 3 - 10 5 10 28
6 Simon Ardfors GSS 3 - 10 5 10 28
7 Rolf Dahlberg GSS 10 - 10 2 10 32
7 Edvin Åberg GSS 10 - 10 2 10 32
8 Elis Lundgren GSS 4 - 10 10 10 34
9 Holger Lundvik SaSS 10 - 10 10 5 35
10 Daniel von Haartman GSS 10 - 10 6 10 36
11 David Vallgårda USS 10 - 10 7 10 37
11 John Ettemo USS 10 - 10 7 10 37
                 
  2-Krona   UGC2 UGC3 UGC4 UGC5 UGC6 Tot
1 Filip Carlbom USS - - 1 - - 1
1 John Ettemo USS - - 1 - - 1
2 David Vallgårda  USS - - 2 - - 2
2 Tore Fasth USS - - 2 - - 2
3 Joachim Samuelsson USS - - 3 - - 3
3 Simon Carlbom USS - - 3 - - 3
Uppdaterad: 30 OKT 2017 11:32 Skribent: Klas Elwinger
Epost: This is a mailto link


Uppsalas största seglarfest någonsin Resultat: segrarintervjuer mm

Segling i Uppsala

Vi finns på Facebook

Play the Rules. Testa ditt
regelkunnande

Postadress:
Upplands/Gästriklands Seglarförbund
Klas Elwinger, Gråbergsvägen 20
752 40 Uppsala

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info