Hoppa till sidans innehåll

Utmärkelser


I samband med Skånes Seglarförbunds årsmöte delas även Årets utmärkelser ut.
Utmärkelserna ges i följande kategorier...

Årets prestation
Seglare eller funktionär som utmärkt sig speciellt.

Ljungmanspriset
Till välförtjänt person i allmänhet inom vårt gebit.

Tidigare prisvinnare:
Årets prestation

2017: Max Salminen, Segelsällskapet Pinhättan

2016: Team Edman, Malmö Segelsällskap

2015: Martin Strandberg, Falsterbokanalens Båtklubb

2014: Henrik Edman, Malmö Segelsällskap

2013: Rasmus Rosengren, Malmö Segelsällskap

2012: Max Salminen, Segelsällskapet Pinhättan

2011: Carl Hagberg, Lommabuktens Seglarklubb

2010: Per-Håkan Persson , Malmö Segelsällskap

2009: André Camming, LBSK / Matilda Salminen, Segelsällskapet Pinhättan

2008: Anna Hagberg, Lommabuktens SK, Rasmus Rosengren, Malmö SS

2007: Max Salminen, Segelsällskapet Pinhättan

2006: Anna Hagberg, Lommabuktens Seglarklubb

2005: Paulina Hammerö, Filip och Viktor Bolmgren, Wikens Båtselskap

2004: Marianne Schoke-Hölzer och Max Hölzer, Malmö Segelsällskap

2003: Carl Wikner, Råå Jolleklubb

2002: Martin Strandberg/Kristian Mattsson, Malmö Segelsällskap

2001: Jan Gustafson/Mats Dahlander/Olof Lundqvist, Malmö Segelsällskap

2000: Axel Netterlid, Bjärreds Optimistjolleklubb

1999: Per-Olof Ekstrand, Borstahusens Segelsällskap

1998: Peter Santén, Falsterbokanalens Båtklubb

1997: Jan Gustafsson/Per Liljenberg/Håkan Olsson, Malmö Segelsällskap

1996: Mats Nyberg/Magnus Lövdén, Malmö Segelsällska 

Ljungmanpriset

2017: Jan-Erik Ekberg, WeSurf KvSK

2016: Max Salminen, Segelsällskapet Pinhättan

2015: Magnus Lindstedt. WeSurf Hittarp

2014: Leif Wessel, Skanörs Båtklubb

2013: Uwe Puls, Borstahusens Segelsällskap

2012: Fredrik Rege, Wikens Båtselskap

2011: Michael Skog, Bjärreds Optimistjolleklubb

2010: Anders Nilsson, Malmö Segelsällskap

2009: Edward Hartung, Sailcoach i Skåne

2008: Max Salminen, Segelsällskapet Pinhättan

2007:

2006:

2005: Mårten Hedlund, Öresund Yacht Club

2004: Brita och Henry Lindblom, Skillinge Båtklubb

2003: Ann Markow, Båstad Båt- & Segelsällskap

2002: Krister Ahlkvist, Malmö Segelsällskap

2001: Lars Andersson, Simrishamns Segelsällskap

2000: Gert Rosén, Malmö Segelsällskap

1999: Åke Brandt, Malmö Segelsällskap

1998:

1997: Jan Ljunggren, Simrishamns Segelsällskap

1996: Heinz Möller, Höganäs Båtsällskap

Uppdaterad: 07 FEB 2018 09:59

Postadress:
Skånes Seglarförbund
Skånes Seglarförbund, Hyllie Stationstorg 2
215 32 Malmö

Besöksadress:
Malmö Arena, Hyllie Stationstorg 2
215 32 Malmö

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info