Hoppa till sidans innehåll

Resultatarkiv


 

Här hittar du resultat från Liros Cup Skåne samt Distriktsmästerskap nedan.
Du kan behöva uppdatera din webbläsare om inte senaste resultatet finns med.

Resultat 2017 (alla klasser)

Uppdaterad efter senaste deltävlingen. 

Optimist

E-Jolle 

Laser  alla klasser

Zoom8

  • LbSK Liros Cup (Inställt p.g.a. dåliga väderförhållande)
  • SSP Liros Cup
  • BoSS Liros Cup (Ingen Zoom8 deltog)
  • YSS Liros Cup (Ingen Zoom8 deltog)
  • MSS Liros Cup (Ingen Zoom8 deltog)
  • SkBK LirosCup (Ingen Zoom8 deltog)
  • BOJK LirosCup (Ingen Zoom8 deltog)
  • RJK Disktiktsmästerskap

RSFeva 

 Distriktsmästare Skåne

År Optimist E-jolle Laser S/Laser R
2017

Alice Bergelin,

LerSS

Henrik Leijon,

BOJK

För få deltagare
2016 Louise Zetterström, BOSS Alexandra Wiking, BOJK Paul Gaskell-Brown, RJK
2015 Nils Brandén, BOJK Alexandra Wiking, BOJK Paul Gaskell-Brown, RJK
2014 Gustav Peper, BOJK Gustav Tindberg, BOJK

Pierre Grönberg, HYC/André Olsson, RJK.

2013 Alexandra Wiking, BOJK Gustav Tindberg, BOJK

Henrik Eriksson, MSS/David Axén, ÄSSS

2012 Alexandra Wiking, BOJK David Axén, ÄSSS

Jacob Munck af Rosenschöld, LbSK/Albin Olsson, RJK

2011 Vidar Åsly, BOJK David Axén, ÄSSS

Henrik Eriksson, MSS/Adam Gustafsson, ÄSSS

2010 André Camming, LbSK Leo Alsved, LbSK Adam Gustafsson, ÄSSS
2009 Rasmus Rosengren, MSS Carl Hagberg, LbSK Niklas Areschoug, ÄSSS
2008 Rasmus Rosengren, MSS Carl Hagberg, LbSK Max Salminen, SSP
2007 Anna Hagberg, LbSK Mårten Wikner, RJK Max Salminen, SSP
2006 Anna Hagberg, LbSK Viktor Bolmgren, WBS Jonatan Norrman, SSP
2005 Otto Stael von Holstein, BOJK Filip Bolmgren, WBS Jesper Stålheim, ÄSSS
2004 Otto Stael von Holstein, BOJK Filip Bolmgren, WBS För få deltagare
2003 Magnus Rasmusson, RJK Carl Wikner, RJK Jens Allroth, HYC
2002 Fredrik Mårtensson, RJK Carl Wikner, RJK Johan Nilsson, HBK
2001 Kajsa Brange, ÄSSS Emma Jönsson, RJK Filip Nilsson, BBSS
2000 Kajsa Brange, ÄSSS Johan Persson, ÄSSS  - 
1999 Simon Bolmgren, RJK Mårten Skällenäs, LbSK  - 
1998 Caroline Åberg, RJK Robert Winther, BOSS  - 
1997 DM INSTÄLLT DM INSTÄLLT DM INSTÄLLT
1996 Filip Olsson, BOJK Peter Santén, FBK  - 
1995 Johanna Sellergren, RJK Peter Santén, FBK  - 
1994 Peter Backe, RJK Martin Strandberg, FBK  - 
1993 Christian Bergentoft, BOJK Martin Strandberg, FBK  - 
1992 Jonatan Singman, BOJK Niklas Edler, BOJK  - 
Uppdaterad: 29 NOV 2017 13:56
Skribent: Oscar Johansson

Postadress:
Skånes Seglarförbund
Skånes Seglarförbund, Hyllie Stationstorg 2
215 32 Malmö

Besöksadress:
Malmö Arena, Hyllie Stationstorg 2
215 32 Malmö

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info